Elektrikli Araba

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mekatronik, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği öğrenciler her sene derslerde edinmiş oldukları bilgileri gerçek yaşam koşullarına uygulamak ve tecrübe edinebilmek için dünyanın en önemli tasarımlarından biri haline gelen Elektrikli Araç tasarımlarında çalışmaktadırlar.

Çalışmalar tamamen öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilmekte ve birçok üniversitedeki gibi ticari olarak satın alınan hizmetler ile tamamlanmamaktadır.

2019 Elektrikli Araba Projesi – “ÇAĞLAR”

21 ÖĞRENCİ ÇALIŞTI

Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Ceylan’ın yürüttüğü proje, Mekatronik Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerindeki öğrencilerden oluşan 21 kişilik bir ekip ile tamamlandı. Otonom sürüş yeteneğine de sahip aracın dış kabuğu, karbondan tamamen el işçiliği ile üretildi. Şase olarak hafiflik ön planda tutuldu ve 6060 serisi alüminyum kare profil kullanıldı. Araçta elektrikli araçlar için özel olarak üretilen ve tekerlek içine gömülü elektrikli motorlar (HUB Motor) kullanıldı. Bu özellik, aracın ağırlığının önemli ölçüde azalmasını ve verimliliğin artmasını sağladı.

İstanbul Ticaret Odasının çok genç yaşında kaybettiğimiz başkanı Merhum İbrahim Çağlar’ı anmak adına ismi verilmiş bir araçtır.

TEK ŞARJLA 300 KM

Yaklaşık 90 bin liraya mal olan otomobil, 3 kilowatt kapasitesindeki batarya ile 5 saatte şarj oluyor. Otomobil 80 km hıza ulaşabiliyor. Sürüş menzili ise 280 km. Yol durumu ve eğim, bu mesafeyi etkileyebiliyor. Otomobil bir şarjla 300 kilometreyi de geçebiliyor.

OTONOM ÖZELLİĞİ VAR

Otonom olarak tasarlanan araç daha prototip aşamasında… Ancak şimdiden 30 km hız sınırında kendi kendine gidebiliyor ve görüntü işleme sayesinde yönünü kolaylıkla bulabiliyor. Bu bağlamda sürücüsüz bir sürüş güvenle gerçekleştirilebiliyor. Otonom için araçta direksiyon dişli kutusuna sabitlenmiş bir motor ile dönüş gerçekleştiriliyor. Frene bağlı lineer bir servo motor ile frenleme yapılıyor. Araç tamamen verimlilik ve şehir içi kullanımı göz önünde bulundurularak tasarlandı.

2020 Araba Projesi-T-Elektro

İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci elektrikli otomobili olan T-Elektro’yu tamamlayıp görücüye çıkardı. Tasarımı ve üretiminde Mekatronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinden 25 öğrencinin çalıştığı T-Elektro, TEKNOFEST İSTANBUL’da da sergilendi.

Tüm çalışmaları İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrencileri ve DAnışman hocamız Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ceylan tarafından yapılan arabada öğrencilerimiz malzeme, mukavement, dinamik, statik, makine öğrenmesi ve görüntü işleme gibi konularda derslerde öğrendiklerini uygulama imkanı bulabildiler.

T-ELEKTRO’NUNTEKNİK ÖZELLİKLERİ
TÜBİTAK’ın Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları programı kapsamında, tasarımı ve üretimi tamamen öğrenciler tarafından İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ceylan önderliğinde yapılan T-Elektro, şık tasarımının yanı sıra teknik özellikleri ile de dikkat çekiyor.  
Üç kilowatt kapasiteli batarya ile 12 saatte şarj olan otomobil, tek şarjda 300 kilometre yol yapabiliyor. Aracın motoru 1.5 kilowatt güç üretiyor ve 72 voltla çalışıyor. 
T-Elektro aynı zamanda otonom sürüş özelliğine sahip, sürücüsüz de kullanılabiliyor.
Aracın elektronik kartlarının (BMS, Ana Kontrol Kartı, Sürücü)  tamamını, direksiyon kutusu ve süspansiyonlarını T-Elektro ekibinde yer alan öğrenciler tasarlayıp üretti.
3100 mm uzunluk, 1250 mm genişliğindeki otomobil, şasesinin ve kabuğunun karbon fiberden üretilmesi sayesinde sadece 150 kilogram ağırlığa sahip. 
İki kişilik T-Elektro, 80 KM/saat hız yapabiliyor.
İstanbul Ticaret Üniversitesi T-Elektro Elektrikli Otonom Araç Takımı’nın yeni hedefi ise kontrol kartları, batarya, batarya şarj ünitesi ve motor yapıp T-Elektro’yu yüzde yüz yerli ve milli hale getirmek.

30 GÜNDE ÜRETİLDİ
T-Elektro ilk elektrikli araçtan elde edilen deneyim sayesinde 30 gün gibi kısa bir sürede üretildi. Yaklaşık 200 bin TL’ye mal olan araca TÜBİTAK, TAI ve İstanbul Ticaret Üniversitesi maddi destek sağladı. 25 öğrenci aracın üretiminde aktif olarak görev aldı. T-Elektro’nun üretimi aşamasında yüzde 70 oranında yerli malzeme kullanıldı.